YouTube uygulamasının özellikleri

YouTube uygulamasının özellikleri

YouTube uygulamasının özellikleri YouTube’u daha iyi kullanmak namına mühim bir vaziyet olmakta. Kullanıcılar bu özellikleri bilmeli. Bundan ötürü bu hususta YouTube kullanıcıları için hem yararlı olabilecek üstelik avantajlı pekçok özellikten bahsedeceğiz.

YouTube uygulamasının özellikleri
Öncelikle YouTube programı ile ilgili birkaç bilgi verelim. YouTube programı, video izleme platformu olarak karşımıza geliyor. 2005 senesinde kurulan ve 2006 senesinde Google yönünden satın alınan YouTube, 2010’lu yıllardan sonra tanıtım kazanma sistemini açıkladı. Reklamlardan gelir elde etme muhtemel duruma gelince pekçok YouTuber para kazanmaya başladı. Günümüzde YouTube’un kitlesi artmaya devam ediyor.

Video özellikleri
YouTube’un en mühim özellikleri arasında video özellikleri yer alıyor. Çünkü video izleme platformun anne özelliklerinden birisi olmakta. Kullanıcı anne sayfaya girdiğinde YouTube videolarına rastlıyor. Önerilen videolar incelendiğinde üst kısımda video kapağı ve alt kısımda video başlığı yer alıyor. Başlığın alt evresinde kanal adı, altında görüntülenme ve yüklenmenin sonrasında ne kadar zaman geçtiği yer alıyor.

Bir video başlatıldığında o videonun alt evresinde şayet zevk ve yorumlar bulunmaktadır. İnternet kullanıcısı isterse videoyu beğenebilir yahut beğenmeyebilir. Bunun beraberinde videoyu kendi oynatma listesine kaydedebilir yahut başka platformlarda paylaşabilir. Videonun alt evresinde toplam görüntülenme, yükleme tarihi ve tanımlama alanı dahi yer alıyor. İnternet kullanıcıları isteğe tabi olarak videoyu bildirebiliyor yahut kanala abone olabiliyor. Videonun en alt evresinde yorumlar yer alıyor. Bu kısımdan yorum uygulamak ve başka yorumları okumak muhtemel.

Gelir elde etme modelleri
YouTube’dahi gelir elde etmek talip bir kullanıcı ilk olarak YouTube internet sitesinde bulunan sağ üst köşeden profiline tıklamalı ve bu köşeden YouTube Studio alanına girmeli. Stüdyonun sol sekmesinde “Para Kazanma” alanı yer alıyor. Eğer ki kullanıcının kanalı son 12 ay içinde lüzumlu kriterleri karşılıyor şayet para kazanmayı açmak muhtemel olmakta.

Güncel kıstaslara göre bir kanalın tanıtım alabilmesi için son 12 ay içinde 1.000 aboneye sahip olması ve 4.000 izlenme saatine ulaşması gerekiyor. Eskiden YouTube’dahi gelir elde etmek için rastgele bir koşul bulunmuyordu. Tek koşul kanalın elverişli olmasıydı. Yeni alınan tedbirler ve tanıtım verenlerin şikayetleri tarafında bu yolla bir karar alındı.

YouTube’dahi pekçok gelir modeli bulunmaktadır. Bunlardan en bilindik olanı reklamlardan gelir elde etmek. Bir öteki şayet katıl düğmesi ile sarfedilen üyelik sistemi. İzleyiciler kanala katılarak o kanala parasal anlamda dayanak sağlayabiliyor ve hususi içeriklere ulaşabiliyor. Bunun beraberinde canlı yayın muhabbet sistemleri, mahsul rafı sistemi ve bunun gibi pekçok gelir modeli YouTube yönünden kullananlara sunuluyor.

Yönetim paneli özellikleri
YouTube uygulamasının özellikleri arasında panel sistemi yer alıyor. YouTube Stüdyo, bir YouTuber için mühim bir alan. Çünkü bizzat YouTube kanalını buradan yönetir. YouTube Stüdyo’dahi en başında denetim paneli yer alıyor. Kontrol paneli, kanal ile ilgili özet veriler içerir. Örneğin kanalın son canlı yayın performansı, son paylaşılan videosu, son 1 maaş grafiği ve en iyi videoları gibi detaylar bu panelde yer alıyor. Kullanıcılar uygulanan son yorumları ve stüdyo yeniliklerine de bu ekrandan ulaşıyor.

Stüdyoda bulunan bir başka sekme içerik sekmesi olarak yer alıyor. İçerik sekmesinde yüklenen videolar ve canlı yayınlar yer alıyor. Burada kullanıcılar yükledikleri ve çektikleri içeriklere ulaşabiliyor. İçeriklerin ne kadar gözlemlendiği, hangi tarihte yüklendiği, görünürlük, telif hakkı talebi, yaş kısıtlaması, beğenme hali, yorum adedi gibi pekçok kıstas bu sayfada yer alıyor.

YouTube’dahi bulunan bir başka sekme oynatma listesi olarak yer alıyor. Bu listede YouTube kullanıcısının hazırladığı oynatma listeleri yer alır. Yeni oynatma listesi oluşturma dahi buradan yapılır. Kanal analizi de bir başka sekme olarak yer alıyor. Bu sekmenin hedefi YouTube kanalının ne halde olduğu ve nasıl ilerleme kaydettiğinin anlaşılmasıdır.

Kanal yorumları evresinde kanalın videolarına uygulanan yorumlar yer alırken kanal altyazıları evresinde kanaldaki bir videoya eklenen altyazılar bulunmaktadır.

Telif hakkı alanı şayet kanal sahiplerinin dikkat etmesi gereken mühim bir vaziyet. Herkes YouTube’dahi video paylaşırken orijinal içerik üretmesi lazım olur. Eğer bir videonun telif hakları videoyu paylaşmaya müsaade vermiyor şayet kanal sahibinin bu videoyu paylaşma hakkı bulunmaz. Bu sekmede şayet ki kanal içinde bulunan bir video başka kanalda paylaşıldıysa video kaldırma talebi göndermek için atılır.

Özelleştirme sekmesi kanalda birtakım farklılıkların yapılmasına imkan tanırken ses kitaplığı ile birlikte kullanıcı bedava musiki ve ses efekti bulabilir. Bu sayede kendi orijinal videosunda bu kitaplıktan yararlanabilir.

Abonelik ve üyelik sistemi
YouTube’un en bilindik sistemlerinden birisi de abonelik sistemi olmaktadır. Abonelik sistemi, bir kanala abone olarak o kanalın takip edilmesini sağlar. Bir kanala abone olunca o kanal ile ilgili içerikler daha çok anne sayfada görünür. Aynı şekilde bir kanala abone olduktan sonra o kanal ile ilgili bildirimleri alabilmek için bir opsiyon yer alır. Abonelik sistemi tamamıyla bedava çalışır. Yada ücretli olarak youtube abone satın alabilirsiniz.

YouTube’a son günlerde gelen bir başka özellik üyelik sistemidir. Bu sistem ile birlikte kullanıcılar istedikleri kanala dayanak sunarak o kanalın hususi içeriklerine ulaşmaya hak kazanabilir. Üyelik sistemi ile birlikte YouTuber olanlar ilave gelir olanağı sağlıyor.

Topluluk özellikleri
YouTube uygulamasının özellikleri arasında bulunan topluluk sistemi, topluluğun bir araya gelmesi ve birlikte zaman geçirmesi için uygun bir ortam sunuyor. Bir kanalda bulunan topluluk sekmesi, o kanalın yaptığı yazılı paylaşımları içerir. Özellikle kanal sahiplerinin bilgi vermek hedefiyle kullandığı bu sistem, pekçok kanal takipçisini bilgilendirmeyi hedefliyor. Topluluğun beraberinde münakaşa sekmesi de yer alıyor. Bu sekme kanal ile ilgili kullanıcılar yönünden tartışmaların yapılmasına imkan tanıyor.

Oynatma listesi özellikleri
YouTube kullanıcılarının en mühim avantajlarından birisi bir videoyu oynatma listesine ekleyebilmektir. Kullanıcı şayet ki o videoyu beğendiyse ve kaydetmek istiyor şayet meydana getirdiği bir oynatma listesine ilaveten o videoyu kaybetmez ve istediği zaman yineleme inceleyebilir. İster kendi kanalındaki videolar için olsun ister başka kanaldaki videolar için olsun bu sistemden faydalanmak muhtemel. Bu sistem hem gizli üstelik herkese açılmış şekilde kullanılabiliyor.

YouTube’un başka uygulamaları
YouTube’un pekçok programı bulunmaktadır. Bu programlardan birisi YouTube TV olarak yer alıyor. Bu programın hedefi YouTube’un televizyon kanallarını nitelikli bir şekilde izleyebilmek. Bir başka YouTube programı YouTube Music olarak bulunmaktadır. Bu aplikasyon musiki dinlemek için birebir. Spotify’e rakip olan YouTube Music, büyük bir kütüphaneye sahip. YouTube Kids şayet çocuklara hususi içeriklerin bulunduğu bir hizmet sunuyor. Bunun beraberinde Sanatçılar için YouTube ve İçerik Üretici Akademisi programı bulunmaktadır.

Trend sistemi özellikleri
YouTube uygulamasının özellikleri arasında bulunan trend sistemi, YouTube’dahi kısa sürede bilindik olan içerikleri barındırıyor. Müzik, oyun, haber ve film olarak 4 kategoriye ayrılan bu sayfada talip kullanıcılar anne sekmeyi inceleyerek trend olan içerikleri keşfedebiliyor.