Youtube’da Trend Videolar Arasına Girmek İçin Neler Yapılmalı?

Youtube’da Trend Videolar Arasına Girmek İçin Neler Yapılmalı?


Youtube üzerinden tertipli olarak video sunan bireylerin en mühim amaçlarından biri trend listesinde kendine yer bulmaktır. Bu listeye girmenin etkileri çok büyük olmasından paylaşılan her videonun burada konumunu alması amaçlanır. Maalesef bu her daim olanaksız oluyor. Videoların trende girebilmeleri için birtakım adımların atılması lüzumlu.

Youtuber olarak çalışmalar yapan bireylerin Youtube trende girme için ilk olarak listenin ne olduğunu ve hangi şartlarla bu listede yer edinilebileceğini bilmesi lüzumlu. Sonrasında dahi listenin taleplerini yerine getirmek namına atılması gereken adımlar bulunmaktadır. Eğer süreç doğru bir şekilde ilerlerse etkin olmak için hiç bir mani yok. Siz de videolarınızı trende sokabilirsiniz.

Youtube Trende Girmek Veya Videonun Trend Olması Nedir?
Youtube yönünden bir liste oluşturulmaktadır. Oluşturulan bu liste kısa sürede aniden çok ademoğlu yönünden izlenen, iletişim alan ve alaka çeken videoları içerir. Kendi içinde bir sıralaması yer alır ve videolar listenin ne kadar üstünde yer alırsa o kadar etkin olarak nitelendirilmektedir.

Paylaşılan videolarda Youtube trende girme beklentisi her daim meydana gelir. Çünkü bu liste paylaşılan videonun her yönden etkin olduğunu ve paylaşan bireyin de işini iyi bir şekilde yaptığını göstermektedir.

Trend sadece ülke içinde paylaşılan videolardan meydana gelen bir listedir. Farklı ülkelerden paylaşılan videolar trend listesinde yer almaz. Her ülkede trend listesinin yapısı farklıdır. İnsanların dikkatlerini çeken etmenler değişik olmasından liste de daha değişik bir şekilde oluşabilmektedir.

Youtube Trendleri Neye Göre Belirleniyor?
Youtube kullanıcı miktarını süratli bir şekilde arttırmasının sonrasında arama motoru biçiminde de sarfedilen bir platforma dönüştü. İnsanlar siteye girdikleri gibi aramalarını sağlıyor yahut trend listesini inceliyorlar. Youtube trende girme sistemini belli kurallar kapsamında oluşturmuş halde. Bu kurallara azami düzeyde uyan videolar trend listesindeki konumunu alabiliyor.

Görüntülenme Sayısı
Trend listesinde kendine yer keşfetmek talip videoların kısa bir zaman içinde görüntülenme miktarını çok önemli civarda arttırması gerekiyor. Video paylaşıldıktan kısa bir zaman sonra milyonlarca şahsa ulaşmayı başarıyorsa bu video trend listesinde kendine yer bulacaktır. Tabi ki bunu başarmak hiç de basit değil.

İzlenme Süresi
Trend listesinde yer almak için videonun izlenme süresinin de iyi olması gereklidir. Örnek vermek gerek görülürse yarım saatlik bir videoda Youtube trende girme için izlenme süresinin ortalama 25 dakika kadar olması lazım olur. Videoya giren şahıslar videonun toplam süresinin büyük bir evresinde videoda kalıyor ve izlemeye devam ediyorsa trend listesinde videonun yer alması muhtemel olmaktadır. Müzik klipleri çoğunlukla sonuna kadar izlendiğinden bu koşulu sağlayıp listeye kolaylıkla girerler.

Sosyal Ağlarda Paylaşım
Youtube üzerinden yayına sokulan videonun sevilmesi pekçok değişik alanda paylaşılmasını karşılamaktadır. İnsanlar Instagram yahut Twitter gibi başka sosyal medya platformlarından video linkini paylaşıyorsa Youtube videonun niteliği hususu ile ilgili düşünce sahibi olacak ve videoya listede yer verecektir. Bunu sağlamak için videonun dikkat alımlı bir yapısı olması epey önemlidir.

Abone İstikrarı
Bildiğiniz üzere Youtube platformunda abone düzeni yer almakta. Instagram için takipçi ne kadar önemliyse Youtube için abone adedi dahi tıpkı derecede mühim. Videolar abonelerin giriş ekranlarında karşılarına çıkacağından daha çok izlenecektir. Eğer aboneler ne kadar tertipli bir şekilde videoları izlerse Youtube trende girme olasılığı o kadar artar. Aboneler tüm videoları tertipli olarak izlemiyor ve etkileşime girmiyorsa videonun trend listesinde yer bulması epey zor.

Başlık ve İçerik Uyumu
Hazırlanan videonun başlığı ve içeriğinin birbiri ile ahenkli olması lazım olur. Sanal ortamda “clickbait” olarak adlandırılan fiil söz hususu şayet videonun trendlere girmesi epey zahmetlidir. Eğer videoda olmayan bir şey başlıkta vaat ediliyorsa bu vaziyet videoyu negatif bir şekilde etkileyecektir. İnsanlar başlıkta belirtilenleri görmek namına videoya girer ve bunları göremezlerse video için negatif hamlelerde bulunabileceklerdir.

İçerik Paylaşım Düzeni
Youtube üzerinden hazırlanan içeriklerin her daim belli bir tertip içinde yayına sokulması lazım olur. Bu vaziyet abonelerin şimdilik Youtube’a giriş yapıp videoyu görmeden izlemeye karar vermelerini karşılamaktadır. Her Çarşamba saat 19:00’dahi video paylaşılıyorsa aboneler bu saatin sonrasında siteye giriş yaparak videoyu izlerler. Bu kısa sürede yüksek sayıda izlenmeyi sağlayacağından Youtube trende girme çok daha basit olacaktır.

Youtube Trendlere Girmek İçin İpuçları
Trend listesinde bulunmak için lüzumlu olan etmenlerden bahsettik. Ancak şunlar videoları hazırlayan ve sunan bireylerin elinde değil. Videoyu yükleyen kanalların elinden geleni yapıp beklemeye koyulması gerekiyor.

Kısa sürede yüksek sayıda seyirci sayısına ulaşmak Youtube trende girme için en mühim faktör. Bunu sağlamanın yolu dahi abone miktarını arttırmaktan geçiyor. Farklı sosyal medya platformlarında erilen tanıtımlar ile bunu sağlamanız muhtemel. Bunun beraberinde belli bir yayın düzeni olduğunda kısa sürede yüksek seyirci sayılarına ulaşmak dahi epey mühim. Hangi saatte paylaşım yapacağınıza karar vermeden evvela kitlenizin en yoğun Youtube kullandığı saatleri belirlemeniz gerekiyor.

Videoların süresinin uzunluğu dahi önemlidir. Uzun videoların trend listesinde yer alması kıyaslayarak daha basit olur. Uzun bir videonun trend listesinde yer alması için büyük bir kısmının izlenmesi kuraldır. İnsanlar videoya girip sadece birkaç dakika izlerse bu vaziyet videoya zarar verir. Uzun zamanlı izleme için kesintisiz bir tarz yakalamak önemlidir.

Gerekirse diksiyon dersleri alınarak insanların her daim kanalda kalması kurulabilir. Bir anda uygulanan ses farkılıkları yahut ansızın reaksiyonlar de insanların ilgisini yeniden videoya vermesini sağlar.

Hedef kitlenizi belirlemeniz epey önemlidir. Abonelerinizi inceleyerek nasıl bir kitleye seslenme ettiğini görebilirsiniz. Sonrasında bu kitleye göre paylaşımlar yapmanız Youtube trende girme için epey mühim olacaktır.

Youtube Trend Listesinde Olmanın Avantajları Neler?
Youtube yayınları ile gelir elde etmeyi hedefleyen şahıslar her daim trend listesinde olmak için gayret sarf ederler. Bunun nedeni de listenin epey mühim avantajlarının olmasıdır. İlk olarak videonuz Youtube üzerinden tüm kitlelere ulaşır. Sizin gaye kitlenizin dışındaki şahıslar de listede videonuzu görüp izleyebilir. Bu sayede yeni kitleleri de kanalınıza çekebilirsiniz.

Videoların trend listesinde yer alması kanalın niteliğini gösteren etmenlerden biri. Bu dahi abone sayınızın kısa zaman içinde yükselmesi demek. Abone adedi yüksek kanallar markaların ilgisini çekeceğinden Youtube trende girme ile gelirlerinizi arttırabilirsiniz.

Youtube Trend Videoları Nasıl İzleniyor?
Youtube giriş yaptıktan sonra trend listesinde bulunan videoları izlemek epey basit. Bilgisayarlardan siteye giriş yapılıyorsa sol üst kısımda “Trendler” sekmesi bulunmaktadır. Bu sekmeye tıkladıktan sonra tüm liste karşınıza gelir ve buradan kolaylıkla videoları izleyebilirsiniz.

Akıllı telefonlarda Youtube programını kullanan şahıslar için de bu prosedür epey kolaydır. Uygulamanın alt evresinde “Keşfet” alanı yer alır. Bu kısma tıkladığınız anda Youtube trende girme hususu ile ilgili etkin olan videolar karşınıza gelecektir.

Videoların adlarını ve kapak fotoğraflarını inceleyerek hangi videoları izleyeceğinize karar verebilirsiniz. Eğer zamanınız varsa tamamını izleyip son birkaç günde en çok izlenen videoları takip edebilirsiniz.