Sosyal medyada başarının sırrı

Sosyal medyada başarının sırrı

Sosyal medyada başarının sırrı merak edilen konular arasında yer almakta. Özellikle de sosyal medya hesabı yönetmek isteyenler araştırıyor.

Sosyal medya hesabı yönetmek ve bu hesabın daha çok başarıya ulaşması için yapılması gereken birtakım alternatifler bulunmaktadır. Tabii ki bunların hepsini yahut fazlasını uygulamak en iyisi ama kullanıcı buradaki başlıkların dışında dahi kendisine mahsus fikirler üreterek daha çok ilerleme sağlayabilir. Sosyal medyada aktif olmak için pekçok yol bulunmaktadır, bu yollar bir sosyal medya sayfasını başarıya süratli bir şekilde ulaştırabilir.

Başarmak inanmanın yarısı
Öncelikli olarak kullanıcı bir işe başlamadan evvela o işi başaracağına inanmalı, bu hususta kendisini motive etmeli. Motivasyon için pekçok şey bulunmaktadır. Bunlardan birisi müteşebbis sözlerini okumak. Girişimcilerin sarf ettikleri pekçok söz bireyi pozitif yönde motive edebilir ve onun daha iyi başarı sağlamasında aktif bir rol oynayabilir.

Başarmayı düşünen bir ademoğlu o işe daha iyi odaklanabilir, daha iyi bir çalışma sağlayabilir. Örneğin bir Instagram hesabı açmak talip ve hangi hususta sayfa yöneteceğini belirleyen bir şahıs evvela bu işi yapabileceğine inanmalı ve sonrasında bu iş için çalışmalara başlamalı. Bu sayede işe daha iyi bir şekilde motive olmak muhtemel oluyor. Ardından başardıktan sonra sosyal medya'dahi takipçi artırarak para kazanmak yazısı ile para kazanabilirsiniz.

Gerçekçi amaçlar saptamak
Sosyal medyada başarının sırrı konusu ile ilgili yapılması gereken bir başka mevzu realist amaçlar saptamak, realist olmayan hedeflerden ırak durmak. Gerçekçi bir şekilde gaye saptamak için ilk olarak kaynaklar incelenmeli, başka sosyal medya hesapları tahlil edilmeli. En realist amacı saptamak ister büyük olsun ister ufak olsun istikrar ile yürütülmesi yönünden tertipli bir şekilde seçilmeli.

Örnek vermek gerek görülürse oyun merkezli bir Instagram sayfası kuruluyor şayet oyuncuların kitlesi hesaba katılarak bir gaye belirlenmeli. Örneğin takipçi amacı 1 milyon, iletişim amacı şayet günlük 100.000 olsun. Bu gaye bir kullanıcı için gereğince büyük olsa dahi başlangıç için yeterli bir gaye. Bir başka mevzu başlığında yeni bir sayfanın 1 milyon takipçi hedefine nasıl ulaşacağından bahsettik.

Hedefleri ufak tutmak
Instagram, Facebook yahut Twitter gibi pekçok sayfa yönetiminde büyük bir gaye saptadıktan sonra bu hedefleri parçalara ayırmak gerekiyor. Büyük hedefleri bölmek ve bu hedeflere parça parça gitmek psikolojik açıdan daha çok motive olmaya imkan veriyor. Eğer çok kitlesi olmayan bir sayfa yönetiliyor şayet gaye buna göre belirlenmeli, kitlesi yüksek bir sayfa yönetiliyor şayet gaye doğru bir şekilde seçilmeli.

Örnek vermek gerek görülürse internet kullanıcısı eğlence merkezli bir YouTube kanalı açtı. Açılan bu kanalın abone adedi amacı 1 milyon. Bu amaca direkt olarak ulaşmaya çalışmak zorlayan bir hareket olacağı için başarı ile bu amaca ulaşmak için hedefleri bölmek ve parça parça başarıya yakınlaşmak en doğru karar olacak.

1 milyonu 10’a bölüp 100.000 hedefine ulaşmak dahi kullanıcı için zor olabiliyor. Bunun için %1 sistemi kullanmak mümkün. Bu sistem şu şekilde çalışıyor: Örneğin kanalın 1 abonesi var. Hedef her gün %1 artarak yükselecek. 1 abone olan bir kanalın ilk günkü amacı 1.1 abone, ileri günkü amacı 1.21 abone biçiminde artıyor. Birkaç gün içinde 2 abone olan gaye sonrasında 3, 5, 10, 100 biçiminde azıcık azıcık artışa geçiyor. %1 sistemi pekçok şahıs yönünden sarfedilen bir sistem olduğu için amaca daha tertipli bir şekilde yaklaşma olanağı sağlıyor.

Çizelge tutmak
Sosyal medyada başarının sırrı cetvel tutmaktan geçiyor. Çizelge tutmak, grafiksel bilgiler meydana getirmek ve bu bilgileri takip edebilmek birtakım kullanıcıları gaza getirebiliyor, onları daha çok motive edebiliyor. Örneğin bir kullanıcının kg denetimi ile ilgili bir grafik tuttuğunu varsayalım. Bu kullanıcı kg alabilmek istesin. Kullanıcı her gün kilosunu kontrol ederek ne kadar kg aldığını not ediyor ve grafiğin nasıl bir yükselme eğiliminde olduğunu inceliyor. Grafiğin yükseldiğini gören kullanıcı daha çok motive olup daha çok uğraşıyor.

Aynı şekilde sosyal medyada dahi kullanıcıları gaza getirecek olan grafikler olur. Bu vaziyet pekçok kullanıcı için geçerli olmakta. Motivasyonun mühim kaynaklarından birisi olan grafikler, sosyal medya işletme hesapları için sık sık kullanılıyor. Kullanıcının birtakım vakitler bu grafikleri inceleyerek nasıl bir yükselme kaydettiğini izlemesi gerekiyor. Örneğin Facebook sayfası yöneten bir kullanıcı o sayfanın nasıl bir yükselme içinde olduğunu görmek için istatistikleri inceleyebilir.

Başarı hikayeleri incelemek
Başarı hikayelerine odaklanmak bir ademoğlu için motivasyon kaynağı olarak yer alır. Herhangi bir hususta başarı öyküsü olur. Bu hikayeyi sosyal medya ortamına göre düşünerek nasıl bir teşebbüs uygulanacağı kullanıcı yönünden düşünülebilir. Örneğin motivasyon gerçekleştiren bir film izlenebilir, internetten başarı öyküsü okunabilir yahut pekçok şahıs ile bu hususta muhabbet edilebilir, röportajlardan yararlanılabilir.

Fikir alışverişinde bulunmak
Sosyal medyada başarının sırrı dostlar arasında yahut internet üzerindeki değişik fikirlerden faydalanmak. İster muhabbet ortamında olsun ister forumlarda olsun kullanıcı soruşturma yaparak yahut arkadaşları ile görüşerek daha çok düşünce sahibi olur.

Örnek vermek gerek görülürse bir sayfa sahibi sayfasının nasıl daha çok gelişmesi gerektiği konusu ile ilgili bir soruşturma uygulamak istiyor. Kendisi bir film sayfası yönetiyor ve bu sayfanın çabucak daha çok takipçi kazanmasını sağlayacak bir düşünce arıyor. Bunun için internette pekçok düşünceye bakıyor, ilave olarak sohbette arkadaşlarıyla konuşuyor. Eğer yeterli gelmezse forumlarda konular açarak bu konulardan dahi yanıt bekliyor. Sonunda elde ettiği fikirleri toplayarak hoş bir çalışma yapmaya başlıyor. Yaptığı çalışma sonrasında kullanıcı başarı ile yükselme yakalıyor.

Ödül sistemini kullanmak
Ödül sistemi, bir işi yapar iken her bir başarı yani amaca ulaşmanın sonrasında mükafat alabilmek olarak açıklanabilir. Ödül düzeneğinin beraberinde bir işi yapar iken motivasyon kaynağı olması hedefiyle dahi bu sistemden faydalanmak muhtemel.

Örnek vermek gerek görülürse Twitch hesabına sahip bir kullanıcı, 100.000 takipçi hedefine ulaşmak istiyor. Bunun için amacı parçalara bölüp her birini 5.000 biçiminde ayarlıyor yahut %1 sisteminden yararlanıyor. Kullanıcı her bir amaca ulaştığında sevdiği bir aktiviteyi yapma kararı alıyor ama bu kolay bir etkinlik değil, daha önemli bir aplikasyon. Örneğin büyük bir alış veriş yapabilir, en sevdiği yemeği alarak şölen çekebilir yahut bunun gibi şeyler.

Bunun beraberinde uygulanabilecek bir başka mevzu motivasyon kaynağından faydalanmak. Örneğin YouTube’dahi video çekerken o videonun nitelikli bir şekilde yönetilmesi için sütlü çikolata, kraker, soda yahut değişik gıda ve içeceklerden yararlanılabilir. Bu vaziyet motivasyonu arttıran bir adım olabiliyor.

Kullanıcının sevdiği işe yönelmesi
Kullanıcının sevdiği bir sayfa kurması sosyal medyada başarının sırrı arasında yer almakta. Motivasyon kaynakları arasında en muhimi de bu olmakta. Bir kullanıcı o işi severek yapmalı, buna göre kendini odaklamalı. Eğer ki kullanıcı sevdiği bir işi yapar şayet, bu iş için başka motivasyon kaynaklarından dahi yararlanır şayet o işte kısa sürede çok büyük bir yere gelmesi muhtemel olur.