Instagram gece modu nasıl aktif edilir?

Instagram gece modu nasıl aktif edilir?

Instagram gece modu nasıl aktif edilir? Bu hususta kullanıcılarımız için Instagram’ın gece modunun nasıl aktif edileceğinden bahsedeceğiz.

Instagram, uçsuz bucaksız bir dünya gibi. 2 milyarın üstünde aktif kullanıcıya ev sahipliği yapan bu platformdan yararlanırken sağlığa dahi alaka göstermek gerekiyor. Kullanıcılar Instagram’dahi bilhassa göz sihhati daha çok ön plana çıkıyor. Çünkü Instagram’dahi gezerken pekçok şeyi inceliyoruz. Geçmişte şunlar çok önemsenmese de son günlerde bu alanda uygulanan yatırımlar kullanıcı sağlığının ön plana çıkmasına niçin oldu.

Instagram’dahi bulunan gece modu yardımıyla geceleri ekran daha az parlayan olacağı için ekrana kolaylıkla bakmak muhtemel duruma geliyor olacak. Bu özelliği otomatik duruma getirmek gündüzleri ak geceleri koyu tema demek. Bu dahi kararlı bir vaziyet. Bu hususta Instagram’ın koyu modunun nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgi vereceğiz.

Instagram gece modu nasıl aktif edilir?
Instagram’dahi gece modunu açmak için ilk olarak profilden ayarlara girmek gerekiyor. Ayarlarda tema opsiyonu yer alıyor. Tema opsiyonuna giren kullanıcılar burada 3 opsiyon ile karşılaşıyor. Bunlardan birisi berrak, öteki karanlık, bir öteki sistem varsayılanı olarak yer alıyor. Kullanıcılar berrak temayı seçtiğinde ak temayı kullanmış olurken karanlık temayı seçtiğinde koyu tema ile karşılaşıyor. Şunu bilmekte yarar var ki şayet bu iki seçenekten biri seçilir şayet kullanıcılar 7/24 bu temayı kullanmış olacak.

Eğer kullanıcı “Sistem Varsayılanı” olan opsiyonu belirlerse bu halde düzenin ilişkiyi kullanılmış oluyor. Eğer düzenin ilişkiyi açılmış şayet Instagram programı dahi açılmış temaya sahip oluyor, koyu şayet koyu tema kullanılıyor. Bazı cihazlarda sistem varsayılanı kendi kendine değişim yapabiliyor. Yani gündüzleri açılmış, geceleri koyu temayı otomatik bir şekilde açabiliyor. Bu sayede kullanıcılar Instagram’ı gündüzleri canlı, geceleri daha koyu olarak kullanmış oluyor.

Özet geçmek gerek görülürse kullanıcılar Instagram’ın gece modunu aktif etmek için Instagram’dahi ayarlara girmeli ve buradan tema ayarlarına giriş yapmalı. Bu ekranda uygun opsiyon belirlendikten sonra bundan sonra gece modu kullanılabiliyor. “Instagram gece modu nasıl aktif edilir?” sorusunu cevapladık ama bu özelliğin avantajlarından şimdilik bahsetmedik. Şimdi bu mevzuya değinelim.

Instagram gece modunun üstünlükleri
Instagram gece modunun pekçok üstünlüğü yer alıyor. Bu avantajlardan birisi gece modunun göz sihhati yönünden mühim oluşu. Bunu bu örnekle izah etmek istiyoruz. Eğer bir kullanıcı güneşli bir ortama girer şayet bir binanın içerisine girdiğinde o binayı geçici olarak daha karanlık görmesine neden olur. Bu vaziyet gündüzleri güneşin etkisiyle pek etkilemese de geceleri daha önemli bir şekilde etkileyebilir. Çünkü geceleri parlayan bir ekrana bakarken çabucak uyuma moduna geçmek çok berrak bir ortamdan daha karanlık bir ortama geçiş demek. Hızlı geçiş neticesinde kullanıcılar birtakım problemler ile karşılaşabiliyor.

Bundan ötürü sadece Instagram’dahi değil bunun beraberinde başka uygulamalarda ve başka cihazlarda dahi geceleri hem gece ışığı kullanmak gerekiyor, hem parlaklığı kısmak gerekiyor üstelik koyu modu aktif etmek gerekiyor. Gece ışığı, mavi renk tonlarını azaltarak renklerin daha sıcak ve daha yumuşak görünmesini sağlıyor. Bu sayede renkler göze batmıyor. Bu vaziyet sıhhat yönünden epey mühim bir etken. Parlaklığın geceleri daha az olması dahi ekrana daha rahat odaklanmaya müsaade veriyor. Mümkünse parlaklığı otomatik yapıp gündüzleri parlayan geceleri daha az parlayan biçiminde ayarlamak gerekiyor.

Özet geçmek gerek görülürse Instagram gece modunun sıhhat yönünden en büyük üstünlüğü göz sağlığına iyi gelmesi. Koyu mod, gece ışığı ve parlaklığın az olarak kullanılması geceleri telefonu rahat bir şekilde kullanmaya teşvik eder iken bunun beraberinde kısa sürede uykunun gelmesini sağlıyor.

“Instagram gece modu nasıl aktif edilir?” sorusunu öğrenen kullanıcılar gece modunun avantajlarını dahi merak ediyor. Instagram gece modunun bir başka üstünlüğü yazılara daha iyi odaklanmak. Gündüzleri pek etkilemese de geceleri yazılara daha iyi odaklanmak için gece modunun kullanılması gerekiyor. Bu sayede geceleri yazılara ve görsellere daha iyi bir şekilde odaklanmak muhtemel duruma geliyor olacak.

Akıllı cihazları kullanırken gece ışığından faydalanmak, parlaklığı en alt civarda kullanmak ve koyu modu aktif etmek güç tasarrufu sağlıyor. Özellikle parlaklığın düşmesi en büyük güç tasarruflarından birisi demek. Ayrıca ak yerine kara renk RGB ekranlarda en düşük değere tekabül ettiği için bu dahi büyük bir enerji tasarrufu demek. Bu sayede telefonu rahat bir şekilde kullanabilmek muhtemel duruma geliyor.
Koyu modun sağladığı avantajlardan birisi de dolaylı olarak geliştiricilere olmakta. Bu özellik yardımıyla geliştiriciler daha çok gelir elde edebiliyor, Instagram sayfaları daha çok iletişim alıyor. Bildiğiniz üzere koyu mod göz sihhati için mühim bir özellik. Kullanıcılar koyu mod yardımıyla pratikte daha çok zaman geçirebiliyor. Instagram’dahi daha çok zaman zaman geçiren kullanıcılar başka sayfalar ile daha çok etkileşime girdiği için bu vaziyet Instagram sayfa sahipleri için mühim bir fırsat demek. Ayrıca Instagram’dahi gösterilen pekçok reklama rast gelmek ve bu tanıtımlar şayet kullanıcının dikkatini çekerse bu dahi mühim bir yarar sağlıyor.

Örnek vermek gerek görülürse bir kullanıcı Instagram’dahi daha çok zaman durdu ve uyumadan evvela denk geldiği bir reklama tıkladı. Bu reklamdaki programlamayı beğendi ve derhal kendi telefonuna kurdu. Bu sayede geliştirici koyu modun üstünlüğü ile yeni bir kullanıcı elde etmiş oldu. Bu gibi pekçok hususta koyu modun üstünlükleri bulunmaktadır.

Sonuç
Instagram’ın karanlık ilişkiyi yahut gece modu olarak isimlendirilen bu özelliği yardımıyla kullanıcılar daha sıhhatli ve daha pozitif bir tecrübe ile karşılaşabiliyor. Instagram’ın ayarlar menüsünde bulunan gece moduna ilave olarak bir de sistem varsayılanı kısmı bulunmaktadır. Kullanıcılar isteğe tabi olarak sistem varsayılanını seçerek ve buna ilave olarak şayet sistem destek veriyor şayet koyu ve açılmış tema geçişini gündüz ve gece geçişlerinde otomatik duruma getirerek otomatik bir şekilde Instagram koyu moddan yararlanabiliyor.

Instagram’ın gece modu özelliği kullananlara sunmuş olduğu pekçok yarar ile birlikte anılan bir özellik. Bunlardan birisi göz sağlığını koruması. Göz sağlığına iyi gelen bu özellik yardımıyla kullanıcılar daha iyi bir tecrübe yaşayabiliyor. Ayrıca gece modunun beraberinde düşük parlaklık ve gece ışığı kullanmak daha iyi bir tesir sağlıyor.

Şunu dahi belirtmekte yarar var ki bu özellik sadece sıhhat yönünden değil aplikasyon yönünden de mühim bir vaziyet. Kullanıcılar gece modu yardımıyla geceleri daha uzun zaman geçirebiliyor. Bu hem programın daha çok gelir elde etmesini sağlıyor üstelik Instagram sayfalarının daha çok etkileşimde bulunması konusu ile ilgili mühim bir vaziyet oluyor.

Sonuç olarak Instagram, getirdiği gece modu özelliği ile birlikte kullananlara mühim bir fırsat sunuyor. Özellikle sıhhat yönünden epey mühim bir yeri bulunan gece modunun cümle alem yönünden kullanılması gerekiyor.

Bu hususta siz kıymetli sosyal medya devi Instagram kullanıcılarımız için “Instagram gece modu nasıl aktif edilir?” sorusunu cevapladık. Umarız burada anlattıklarımız işinize yarayan bir yazı olmuştur.