Instagram Shadow Ban Nedir, Nasıl Kaldırılır?

Instagram Shadow Ban Nedir, Nasıl Kaldırılır?

Her sosyal medya platformunda olduğu gibi Instagram’ın dahi kuralları vardır. Bunlara uyulmaması halinde Instagram ban atma gibi değişik çözümler sunar. Ancak bu her daim hesabın uzaklaştırılması tarafında gerçekleşmez.

Çoğu vakit platform Shadow Ban olarak bilindik programa yönlenir. Burada bilmeni gereken, vaziyet gerçekleşmişse size bilgi verilmeyeceğidir. Dolayısıyla sizin bunu anlamanız, sonrasında lüzumlu işlemleri yaptıktan sonra iletişimi kurmanız lazım olur.

Zira çözüm getirmezseniz, platform problemin devam ettiğini gördüğü için kaldırmayacaktır. Bu halde,

Paylaşımlarınızın eskisi gibi zevk almaması,
Hikâye, video ve reels gibi paylaşımların eskisi gibi görüntülenmemesi,
Hikâyelere musiki eklenememesi,
Paylaşımlarınızın keşfette görüntülenmemesi,
Gibi haller meydana çıkacaktır. Bu sebeple istatistiklerinizde mühim bir düşme görülür. Ban aldığınızı dahi tam buradan anlaşılır. Şayet kısa vakitte çözüme kavuşturmazsanız, hesabınız mühim zayiat yaşayabilir.

Instagram Shadow Ban Nedir?
Instagram’dahi sarfedilen Shadow Ban sistemi yalnızca yeni üyelerin değil, bir geçmişi bulunan bireylerin de ilgisini çekmektedir. Bunun esas nedeni, insanların hesaplarına uygulanmasını istememesidir. Özellikle hesabın tanınma gibi bir hedefi varsa, ban alabilmek mühim bir vuruş kalitesi taşır.

Shadow Ban, platformdaki kurallara uymamanın bir sonucudur. İster birini, isterse aniden çoğunu bozma edin, platform size kapama cezası vermese dahi ban uygulayabilir. Bu halde paylaşımlarınız daha düşük şahsa gösterilir, izlenmeleriniz düşer, musiki eklenemez ve keşfette olan paylaşımlarınız çıkmaz.

Keşfette bundan sonra olmamak, nedeniyle zevk ve paylaşımların dahi direkt olarak düşmesine neden olur.

Instagram Topluluk Kuralları Nelerdir?
Sosyal medya platformları milyonlarca insana seslenme eder. Hepsi arasında problemsiz bir haberleşme olması, kaosu önlemek için bunlara uyulması lazım olur. Ne var ki pekçok ademoğlu alakalı dahi açmadan kullanır. Böylece gelişen vakitlerde bilmeden dahi olsa ihlaller yapılır.

Ancak bilmeniz gereken, bilmemenin bir mazeret olmadığıdır. Instagram için de vaziyet aynıyla böyledir. Instagram topluluk kuralları incelendiğinde aşağıda olduğu gibi hallerle alakalı olduğu görülür;

Terörün, organize suçların yahut nefret gruplarının desteklenmesi
Yanıltıcı yahut düzmece kullanıcı değerlendirmeleri
Başkalarını taklit etme
Düzenlemeye tabi olan ürünler
Kendine zarar verme
İnandırıcı tehditler
Nefret söylemleri
Aşağılama ve ufak düşürme
Ciddi tehditler
Yoğun şiddet içeren paylaşımlar
Bu epey geniş bir mevzu olup, https://www.facebook.com/help/instagram/477434105621119 adresine gittikçe hepsine bakmanız ve şartsız olarak uymanız lazım olur. Aksi halde hesabınız kaldırılabilir yahut Shadow Ban dâhil olmak suretiyle türlü kısıtlamalar uygulanabilir.

Shadow Ban Nasıl Kaldırılır?
Eğer Shadow Ban aldığınızı ayrım etmişseniz, bunu kaldırabilecek doğrultu ilk sırada bunu programa alan olan Instagram’dır. Ancak Shadowban nasıl kalkar için birtakım kontrolleri yapmanız, sonrasında buna elverişli çözüm almanız lazım olur.

Burada tavsiye edilen bilhassa son haftaları daha yoğun incelemedir. Zira ban alma sebebinizin bulmanız daha olasıdır. Dikkat etmeniz gereken esas noktalar şöyledir;

Instagram hesap tarzına doğrulayın
Etiketleri denetim edin
Takipçilerinizi denetim edin
Yorum ve beğenilerinizi denetim edin
Takibe başlama
Bunlara ilave olarak bozma ettiğiniz bir vaziyet varsa, alakalı gönderileri silmeniz lazım olur. Sizin tarafınızdan uygulanan spam paylaşım ve yorumlar dahi süratli bir şekilde denetim edilmelidir. Burada dahi topluluk kurallarına aykırılık varsa lüzumlu alakalı prosedür derhal yapılmalıdır.

Böylece Instagram yönünden sarfedilen botlar hesabınızı taradığında rastgele bir problemin olmadığını görebilir. Böylece banınız kaldırılabilir.

Instagram Hesap Tipini Doğrulayın
Instagram içinde bilindiği üzere iki tip hesap vardır. Bunlar normal ve profesyonel biçiminde ayrılır. Bazı şahıslar her ikisini de bulundurur.

Burada ara sıra üyeler işletme hesabında olduğunu düşünerek mahsul paylaşma, normal hesabında olduğunu düşünüp normal bir paylaşım gerçekleştirilebilir. Her ne kadar zarar vermeyen olabileceği düşünülse de, gerçekte bu türlü değildir. Nitekim platform, hale büyük ehemmiyet gösterir.

Sizin spam yaptığınızı düşünerek, hali önlemek için Shadow Ban atabilir. Burada yapmanız gereken hangi hesapta olduğunuza bakmak, şayet uygun olmayan paylaşım varsa bunları derhâl silmedir. Ardından lüzumlu işlemler platform yönünden yapılır.

Etiketleri Kontrol Edin
Hashtag biçiminde de bilindik etiketler, tıpkı hususta olan milyonlarca gönderiyi barındırır. Birçok üye yönünden takip edildiği için bilindik olanlar sık sık tüketilir. Burada en çok uygulanan bir yanılgı paylaşımla ilgisiz bir etiketi sırf daha çok şahsa ulaşmak için kullanmadır.

Örneğin moda içerikli bir paylaşım yapmışsanız ve basketbol üstüne bilindik bir etiketi yalnızca daha çok şahsa ulaşmak için kullanırsanız Shadow Ban almanız olasıdır. Zira yalnızca Instagram değil, sosyal medya platformları umumi olarak bu hale hoş bir şekilde yaklaşmaz.

Eğer ban almışsanız ileri ve bu türlü uygulamalara gitmişseniz, alakalı paylaşımları derhal düzenlemeniz lazım olur. Böylece botlar taradığı vakit etiketlerin düzeldiğini gördüğü için Instagram ban kaldırma işlemlerini başlatabilir.

Takipçilerinizi Kontrol Edin
Instagram içinde pekçok kullanıcı vardır. Ne var ki bunlardan bazıları spam kalitesi taşır. Aynı şekilde platformda düzmece hesapların adedi dahi azımsanmamalıdır.

Her ne kadar Instagram bunları silse de, çokluğu sebebiyle yetişmek nerdeyse imkânsızdır. Eğer hesabınızda bu cinsten hesaplar yüksek sayıdaysa, platform size de kuşkulu bir şekilde yaklaşabilir ve Shadow Ban uygulayabilir.

Bunu önlemek için periyodik vakitlerde sizi takip edenleri ve takip ettiklerinizi gözden geçirerek, bir temizlik yapmanız lazım olur. Her ne kadar hepsini temizleyemeseniz de çok dahi düşük olması platformun şüphesini sona erdirebilir.

Yorum ve Beğenilerinizi Kontrol Edin
Yorum ve zevkler Instagram’dahi bir hesabın daha çok öne çıkması için en mühim istatistikler arasındadır. Ne var ki bunları denetim ve takip edebilmek nerdeyse imkânsızdır.

Bunun bir neticesi olarak spam etkileşimler, aşağılama dolu yorumlar sık sık görülür. Ancak Instagram bu tarz durumlardan hoşlanmaz. Özellikle spamlar, alakalı hesaba dair soru işaretlerini de doğurur. Böylece Shadow Ban alma durumunuz meydana çıkar.

Bu halde Instagram ban kaldırma için tek yapmanız gereken, yorum ve beğenilerde görüldüğü bütün spamları silmektir. Böylece botlar denetim yaptığında, hali normal olarak görerek kaldırma prosedürü yapabilir.

Takibe Başlama
Instagram içinde pekçok şahıs muhtemel olduğunda az bireyi izleyerek daha merak uyandıran, dikkat alımlı bir hesaba kavuşmak ister. Ancak hesabınız mavi tik almış, yani tasdikli bir hesap değilse bu sizin bir spam, bot olabileceğinizi de gösterir.

Instagram, bu halde sizin reel olup olmadığını anlayamaz. Sahte olarak algılarsa, naturel olarak uzaklaştırma yahut kısıtlama verebilir. Dolayısıyla sizi takip edenler ve takip edilen listesi arasında çok büyük bir ayrım varsa, tavsiye edilen bunları anlaşılır yerlere yükseltmektir.

Böylece platform yönünden sarfedilen botlar dahi lüzumlu işlemleri yaparak kaldırabilir.

Shadow Ban Ne Kadar Sürer?
Özellikle bu kısıtlamayı almış şahıslar, Instagram ban zamanı ne kadar gibi soruları sık sık sormaktadır. Ne var ki Shadow Ban müddetsiz verilir.

Eğer kalkmasını istiyorsanız, tek çözümünüz kurallara uyma, kuşkulu bir hesap görüntüsü oluşturmamaktır. Böylece kısa sürede kaldırılabilir. Ancak prosedür yapmazsanız, kalkması için beklemek bir çözüm getirmez.

Uzun kalması birtakım negatif etkilere de neden olacağı için, tavsiye edilen derhal prosedür uygulamadır.