Instagram hikaye sistemi ve özellikleri

Instagram hikaye sistemi ve özellikleri


Instagram hikaye sistemi ve bu düzenin özellikleri ile alakalı kullanıcıların bilmesi gereken pekçok şey bulunmaktadır. Bu hususta hikayelerden bahsedeceğiz.

Instagram, uçsuz bucaksız bir dünya gibi. İçerisinde o kadar çok şey var ki kullanıcıların bütün gönderileri değişik değişik araştırması seneler geçse dahi bitmeyecek şekilde. Çünkü platformda milyarlarca aktif kullanıcı bulunmaktadır. Bu kullanıcılar her gün gerçekleştirdikleri paylaşımlar ile sosyal ağdaki bilgileri daha dahi genişletiyor.

Instagram’dahi sık sık tercih edilen özelliklerden birisi de hikayeler özelliği olarak yer almakta. Kullanıcılar hikayeler sistemi ile birlikte o an yaptığı bir şeyi kaydedebilir, o hatıra ölümsüzleştirebilir. Zaten isminden de anlaşılacağı gibi hikaye sistemi, o gün kullanıcının yaşadığı olaylardan kısaca bahsetmesi ve medya içerikleri ile desteklemesi için yer almakta.

Bu hususta bir misal vermek gerek görülürse mesela turizm kentinde gezen bir kullanıcı, gün süresince neler yaptığını ve bu aktivitelerle alakalı birtakım kesitleri paylaşabilir. Hikaye sistemi bu gibi haller için tasarlanmış olsa dahi sistem vakit içinde gelişerek daha umumi bir duruma büründü. Yani kullanıcılar sadece o gün yaptıklarını paylaşmıyor bunun yanı sıra değişik paylaşımlar dahi yapıyor. Örneğin kullanıcı hikaye sistemi ile birlikte anket paylaşabiliyor, test ekleyebiliyor, müzikli paylaşımı kullanabiliyor. Bunun gibi pekçok misal verilebilir.

Instagram hikaye sistemi nedir?
Sosyal medya ağı Instagram’ın sağlamış olduğu hikaye sistemi, kullanıcıların 24 saat süre ile hikaye paylaşmasına olanak tanıyor. Sosyal medya kullanıcıları, paylaştığı hikayeler ile bu hikayeleri başka kullananlara gösterebiliyor. Kullanıcıların hikayelere ulaşması için Instagram’ın anne sayfasında en üst alanı araştırması gerekiyor. Bu kısımda yuvarlak şekilde hikayeler yer almakta olacak. Her kullanıcının hikayesü 24 saat süresince görülüyor, ardından ortadan kayboluyor. Tabii kullanıcılar isterse bu hikayeyi öne çıkarıp profil sayfasında devamlı gösterime açabiliyor. Sosyal medya devlerinden birisi olan Instagram, sağladığı bu özellik ile birlikte pekçok kullanıcıyı memnun etmiş halde. Çünkü hikayeler sistemi dünya çapında sık sık sarfedilen özelliklerden birisi olarak bulunmakta.

Instagram hikaye sistemi nasıl kullanılır?
Instagram hikaye sistemini kullanmak epey basit bir prosedür. İster aktüel bir vaka olsun ister test olsun ister anket olsun yahut değişik bir şey olsun. Instagram’dahi hikaye türünde paylaşım uygulamak talip bir kullanıcının yapması gereken prosedür ilk olarak Instagram hesabına girip anne sayfaya ulaşması. Ana sayfada sol üst kısımda profil görüntüsü ve artı işareti yer alacak. Artı işaretine dokunan bir kullanıcı, hikaye ilave etmek için hazır. Şunu dahi belirtmek gerekiyor ki hikaye ilave etmek sadece bu yolla yapılmıyor. İsteyen kullanıcılar bir foto paylaşırken Instagram hikayeler ile bu fotoğrafı yayınlayabilir.

Hikaye ekranı açıldıktan sonra metin ilave etme, GIF ilave etme, musiki ilave etme yahut çıkartma ilave etme gibi rastgele düzenlemeleri yaptıktan sonra bundan sonra devamında bu hikayeyi bölüşmek kalıyor. Hikayeyi paylaştıktan sonra 24 saat süresince başka üyelere görünüyor olacak.

Instagram hikaye sistemi ve özellikleri
Instagram hikaye sistemini kullanmak epey basit. Bu sistemden faydalanmak talip pekçok kullanıcı düzenin ayrıntılı özelliklerini de merak ediyor. Instagram’ın hikaye sistemi pekçok imkanı dahi sağlamış oluyor. Bu imkanlardan şimdi siz kıymetli okurlarımız için ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.

Instagram’ın hikayeler sistemi ile birlikte gelen özelliklerinden birisi musiki ilave etme imkanı sunması. Kullanıcılar hikaye ekranında hikayesünü daha dahi özelleştirmek için bir musiki seçip müziği paylaşıma ekleyebiliyor. Örneğin yaz temasına sahip bir foto yahut video atıldığında kullanıcı buna elverişli bir musiki ekleyip hikayeyi daha dahi güzelleştiriyor. Müzik programı ile alakalı bilinmesi gereken detaylardan birisi en çok 15 saniye musiki eklenebiliyor olması. Bunun sebebinin telif olduğu açıklanıyor. 15 saniyeye kadar musiki eklemenin telife girmediği vurgulanıyor. İsteyen kullanıcılar müziği 15 saniye yerine daha kısa tutabiliyor. Müzik seçen bir kullanıcı bu müziğin görüntüsünü dahi değiştirebiliyor. Müzik görüntüsü hem sözlü şekilde hem klip görüntüsü şeklinde  üstelik yalın bir şekilde yer almakta.

Instagram hikayeler sistemi ile birlikte kullanılabilen özelliklerden birisi de test özelliği olmakta. Kullanıcılar istediği foto yahut videonun üstüne test sorusu ilaveten bir soru sorabilir ve kullanıcıları sınayabilir. Örneğin bu bir bilgi sorusu olur, şahsi bir soru olur yahut daha değişik sorular olur. Bu vaziyet tamamıyla kullanıcının seçimine kalmış bir vaziyet. Bu düzenin tüketimi dahi epey basit. Kullanıcı menüden testi seçtikten sonra soru ekliyor ve en çok 4 şık ekleyebiliyor. Sonrasında hangi şık doğru şayet onu seçiyor ve testi bu yolla kayıt edip istediği yere yerleştiriyor.

Hikayelerin bir başka özelliği anket olmakta. Anket sistemi, kullanıcıların hikayeye anket eklemesine olanak tanıyor. Anket, kullanıcıların ne düşündüğünü öğrenmek için hoş bir yol. Bir hikayeye anket ilave etmek için ilk olarak menüden anket seçilmesi gerekiyor. Sonrasında bir soru sorulur ve 2 şık katılır. Kullanıcılar kendisine uygun şıkkı seçerek anketi oylar. Bu özellik yardımıyla kullanıcıların tercihini öğrenmek muhtemel oluyor.

Instagram hikayelere eklenebilen bir başka özellik metin olarak yer almakta. Kullanıcılar hikayelerine yazılar ilaveten bu metnin boyutunu değiştirebilir, istediği konuma yerleştirebilir. Yazılar, bir hikaye ile alakalı bilgi vermeyi amaçlıyor. Kullanıcılar yazıları istediği renge boyayabiliyor, üstünde birtakım farklılıklar yapabiliyor.

Instagram’ın hikayeler özelliği ile birlikte gelen bir başka sistem çıkartmalar olmakta. Instagram uygulamasında pekçok çıkartma yer almakta. Zaman vakit hususi günler ile eklenen çıkartmalar dahi pratikte konumunu almış halde. Bir hikayeye çıkartma ilaveten o hikayenin daha dahi özelleştirilmesi, daha estetik görünmesi sağlanabiliyor.

Hikayeler düzeneğinin sağladığı bir başka özellik etiket ilave etmek. Kullanıcılar ister pozisyon ister şahıs ister normal etiket olsun bu etiketleri ilaveten hikayesünün daha çok kitleye ulaşmasını sağlayabilir. Özellikle o etiketleri takip eden kullanıcılar bu tarz paylaşımlara denk gelebiliyor. Örneğin bir konumu incelerken o konumda nelerin olduğuna dair hikayelere bakmak muhtemel.

Instagram hikayeler sistemiyle birlikte gelen bir başka özellik hikayeleri öne çıkarmanın muhtemel olduğu. Kullanıcılar daha evvela paylaştığı bir hikayeyi arşivden seçerek bu hikayeyi öne çıkanlara ekleyebilir. Öne çıkan hikayeler 24 saatten daha uzun bir şekilde yani devamlı görülüyor.

Hikayeler özelliğini kullanmanın yararları
Instagram hikayeler düzeneğinin kullananlara sağladığı pekçok yarar bulunmaktadır. Bu avantajlardan birisi hikayeler düzeneğinin gönderilere göre daha çok iletişim alma ihtimalinin bulunması. Bazı kullanıcıların gönderileri ön plana çıkmıyor olur ama hikaye bölüşmek daha çok görüntülenme elde etmenin muhtemel olduğu demek. Çünkü kullanıcılar gönderilerden çok hikayeleri inceliyor olur. Hikayeler en üstte olduğu için sık sık takip edilebiliyor.

Instagram hikayeler sistemi sadece görüntülenme değil bunun yanı sıra başka üyelere de ulaşmanın bir yolu. Hikayelerde ziyadesiyle etiket kullanmak başka kullanıcıların o hikayeyi daha çok ayrım etmesini sağlayacak. Çünkü mesela pozisyon etiketi eklendiğinde pozisyon etiketini takip edenler hikayeyi görebiliyor olacak. Bu vaziyet ünlü olmak talip kullanıcılar için mühim bir vaziyet olabiliyor. Bundan ötürü Instagram’dahi hikaye paylaşırken hem estetik duruşuna üstelik etiketlerin tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor. İnstagram hikaye izlenme satın kırmızı hizmeti ile birlikte izlenmelerinizi arttırabilirsiniz.