Instagram benzeri uygulamalar

Instagram benzeri uygulamalar

Instagram gibi programlar son günlerde sık sık aranmaya başlandı. Bu hususta bu tarz programlardan bahsederek sizleri bilgilendireceğiz.

Instagram, günümüzün en çok sarfedilen sosyal medya platformları arasında yer almakta. Uygulamada milyarlarca aktif kullanıcı bulunmaktadır. Oldukça büyük bir kitleye seslenme eden Instagram’ın beraberinde kullanıcılar değişik programları dahi merak ediyor olur.

Konuya geçmeden evvela Instagram’ın özelliklerinden kısaca konuşmak istiyoruz. Instagram foto, video ve resim paylaşımı merkezli bir sosyal medya programı. Her paylaşım bir medya içeriyor. Bir profil medya içerikleri ile donatılmış halde. Kullanıcılar paylaştığı bir medya konusuna yazı ekleyebiliyor.

Kısacası Instagram’ın esas odak noktası medya içerikleri olmakta. Medyanın ağırlıkla bulunduğu bu platformun başka özelliklerinden kısaca konuşmak gerek görülürse direkt ileti, öykü paylaşımı, IGTV, Reels ve keşfet açıklanabilir. Bunun beraberinde mağaza ve etiket gibi daha pekçok özellik var ama biz şimdi asıl konumuza dönelim.

Tumblr
Instagram gibi programlar arasında bulunan Tumblr platformu dahi Instagram gibi bir medya paylaşım kısmı. Platformda sadece resim paylaşımı olmasa dahi, yazı paylaşımına dahi yer verilse platformda resim çoğunluklu paylaşımlar daha çok yer almakta. Tasarımı ile Instagram’ı yakın platform, Instagram’ın internet sürümündeki gibi paylaşımları farklı farklı göstermiyor, eş vakitli çok sayıda paylaşım ekrana sığabiliyor. Bu sayede ekranın kenarları boş kalmıyor. Tumblr sadece internet versiyonu için değil bunun yanı sıra taşınabilir versiyonu için de yer almakta.

Kullanıcılar isteğe tabi olarak taşınabilir versiyonunu indirerek platformda dolaşmaya başlayabiliyor. Platformun özelliklerinden birisi etiket sistemi olarak yer almakta. Etiketler yardımıyla platformda ön plana çıkmak muhtemel olmakta. Her profilin blog olarak nitelendirildiği bu platformda kullanıcılar paylaşım yapabiliyor, başka kullanıcılar o paylaşıma not ekleyebiliyor.

Özelleştirilebilir tasarıma sahip Tumblr platformunda metin, foto, GIF, alıntı, muhabbet, ses, video ve soru özelliği bulunmaktadır. Popüler sosyal medyalardan birisi olan Tumblr’nin Instagram’dan en mühim farkı bu platformda görselin beraberinde metnin dahi paylaşılabiliyor olması.

Snapchat
Instagram’ın hikayeler özelliği Snapchat’ten geliyor. Hikayeler özelliğinin hikayesine indiğimizde Facebook’un kurucusu olan ve Instagram’ın sahibi olan Mark Zuckerberg, Snapchat’ı satın alabilmek istemiş. Snapchat idaresi buna karşı çıktığı için Mark Zuckerberg, Snapchat’ın özelliği olan hikayeler sistemini Instagram’a ve ardından başka platformlara eklemiş. Snapchat’ın sahibi bu hususta “Taklitler aslını yüceltir.” gibi bir yorum yapsa dahi programın bu yolla bir büyüme gerçekleştirmediği öne çıkıyor.

Snapchat, Instagram gibi bir sosyal medya platformu olarak kullanıcıları karşılıyor. Instagram’dahi hikayeler özelliğini tecrübe edinen bir kullanıcı Snapchat kullandığında Snapchat’ın Instagram’a yahut birtakım özelliklerine ne kadar benzediğini ayrım etmiş olur. Bunun nedeni de az evvela de bahsetmiş olduğumuz gibi Instagram’ın birtakım özellikleri Snapchat’tan alması. Snapchat’ta bulunan öykü sistemi yardımıyla kullanıcılar ister belli kullananlara ister bütün kullananlara hikayeyi gönderebiliyor. Snapchat kullanıcısı başka kullanıcıların öyküsünü inceleyerek onların paylaşımlarına bakabiliyor.

Snapchat’ta paylaşılan her bir hikayenin zamanı de bulunmaktadır. Kullanıcılar 10 saniyeye kadar hikayenin ne kadar görüntüleyebileceğini belirleyebiliyor. Ayrıca Snapchat sadece öykü paylaşma kısmı değil. Hikaye merkezli bir platform olsa dahi Snapchat uygulamasında Instagram gibi akış ekranı dahi yer almakta. Akış ekranında başka kullanıcıların paylaşımları incelenebiliyor, kullanıcılar kendi paylaşımlarını yapabiliyor.

Pinterest
Instagram gibi dolu dolu bir medyaya sahip olan Pinterest, bir pinleme programı. Uygulamanın esas hedefi kıyıda köşede bulunan hoş içerikleri biriktirmek ve bir koleksiyon durumuna getirmek. Örneğin Pinterest uygulamasında gezinirken kullanıcı hoş bir içeriğe denk geldi. Bunun beraberinde rastgele bir internet sitesinde de olur. Bu içeriği kaydederek o içeriğe sonra dahi ulaşılabiliyor.

Pinterest sadece bir kayıt programı değil, bunun yanı sıra koleksiyon uygulamak için ve bu koleksiyonu başka şahıslarla bölüşmek için de elverişli. Instagram gibi programlar arasında bulunan Pinterest uygulamasında mesela ortaçağ mimarisine ilişkin bir koleksiyon meydana getirildi. Bu koleksiyonda ortaçağ mimarisine elverişli yapılar ekleniyor. Bu koleksiyon başka kullanıcılar ile paylaşıldığında cümle alem bundan yararlanabiliyor.

Pinterest’in en mühim özelliği olan pinleme yani kaydetme özelliği ile beraber kullanıcı istediği kadar koleksiyon oluşturabilir yahut bir meydana getirdiği koleksiyonu ister herkese açılmış ister gizli bir duruma getirebilir. Burada bulunan pekçok koleksiyon kullanıcıların işine yarayabilir.

Imgur
Tumblr uygulamasına benzerliği ile dikkat çeken bu aplikasyon üstünde Instagram gibi sosyal medya paylaşımları gerçekleşiyor. Daha çok GIF paylaşımı için tercih edilen bu platformun Instagram’dan değişik olan özellikleri arasında ilişkiyi ve meme generator içermesi yer almakta. Uygulamada kullanıcılar ister hazır görselleri kullanarak ister kendi görselini ilaveten üstüne yazı eklenebilen bir meme yani keyifli bir içerik hazırlayabiliyor. Meme, bilindiği üzere yabancılarda keyifli ve üstüne yazı eklenen görsellere verilen bir kavram.

Kullanıcılar Imgur ile birlikte video, foto, GIF ve meme oluşturup bunu yayınlayabiliyor. Oldukça hoş bir aplikasyon olan Imgur, kullanımı kolay bir arayüze sahip. İster Android ister iOS olsun her iki platform için aplikasyon desteği yer almakta.

Flickr
Instagram gibi programlar arasında bulunan Flickr, sağladığı özellikler ile birlikte kullanıcıları mesut etmeyi başarıyor. Instagram gibi medya paylaşım platformu olan Flickr, 10 Şubat 2004 tarihinde kurulan bir paylaşım ağı. Fotoğraf ve video barındırma hizmetine imkan tanıyan bu platform 2005 senesinde Yahoo yönünden satın alındı. Kullanıcılar ister gizli ister herkese açılmış bir şekilde platform içinde paylaşım yapabiliyor.

Flickr platformunu Instagram’dan ayıran pekçok özellik bulunmaktadır. Bu platforma giren bir kullanıcı keşfet menüsü ile karşılaşıyor. Bu menüde pekçok kullanıcının paylaştığı içerikler yer almakta. Bilindiği üzere Facebook ve Instagram paylaşılan bir videonun niteliğini düşürüyor. Yani ne kadar nitelikli foto çekilirse çekilsin o fotoğrafa yaklaşıldığında normalde muhtemel epey nitelikli görünmeyen. Flickr’de vaziyet tam tersi. Fotoğraf niteliği tıpkı şekilde korunur ve nitelikli bir yakınlaşma uygulamak muhtemel duruma gelir.

Flickr’nin kullananlara sunmuş olduğu bir başka özellik paylaşılan bir fotoğrafın hangi kamera ile çekildiği. Fotoğrafın altında bulunan bu özellik yardımıyla kameranın detaylarını görmek muhtemel oluyor. Ayrıca kamera ile çekilen başka fotoğraflar dahi kamera ile ilgili sayfada yer almakta. Eğer bir şahıs kamera alabilmek istiyor şayet bu siteye girerek o kamera ile çektiği fotoğrafları inceleyebilir, buna göre kameranın nasıl olduğunu anlayabilir.

Instagram gibi programlar arasında bulunan Flickr, sağladığı nitelikli foto yükleme sistemi ve bu fotoğrafları ister herkese açılmış ister gizli bir şekilde paylaşma özelliği ile beraber kullanımı kolay bir aplikasyon olmakta. Hem foto üstelik video barındırmanın muhtemel olduğu bu ortamda kullanıcılar en çok 1.000 foto yahut videoyu sonsuz bir şekilde ekleyebiliyor. Ayrıca şunu dahi belirtmekte yarar var ki 1 TB sınırı dahi bulunmaktadır. Yani hangisine evvela ulaşılır şayet o vakit sınıra yaklaşılmış oluyor. Örneğin 500 içerik varsa ve 1 TB alan doldurulduysa yahut 300 GB alan dolu iken 1.000 içerik bulunmaktadır şayet sınıra gelinmiş oluyor. Bu dahi bedava planın bir limiti.