Facebook’ta nasıl tanıtım verilir?

Facebook’ta nasıl tanıtım verilir?

Facebook’ta nasıl tanıtım verilir? Bu hususta siz kıymetli okurlarımız için sosyal medya ağı Facebook’ta nasıl tanıtım verildiğinden bahsedeceğiz.

Facebook’ta tanıtım vermek talip pekçok kullanıcı bulunmaktadır. Bu kullanıcıların Facebook’ta tanıtım vermek istemelerinin nedeni daha çok ön plana çıkmak, daha çok kitleye ulaşmak. Facebook’ta tanıtım vermeden evvela bilmeniz gereken birtakım detaylar bulunmaktadır. Bu hususta hem bu detaylardan bahsedeceğiz üstelik Facebook’a nasıl destekçi olunacağını anlatacağız. Haydi, lafı çok uzatmadan konumuza giriş yapalım.

Sosyal medya hizmeti vs. Facebook tanıtım hizmeti
“Facebook’ta nasıl tanıtım verilir?” sorusuna geçmeden evvela Facebook takipçi, Facebook zevk yahut Facebook izlenme gibi hizmetlerin Facebook tanıtım hizmetine göre nasıl farklar içerdiğini bilmek gerekiyor. Bu iki özellik arasında karşılaştıracağımız ilk mevzu elde ettikleri kitle olmakta. Facebook’ta tanıtım verirken şayet 5-10 liralık epey düşük bir bütçe ile binlerce şahsa ulaşan bir tanıtım veriliyor şayet bu vaziyet reklamın beyhude yapıldığı manasına gelebilir. Çünkü tanıtım bu kadar düşük bir bütçe ile istenilen amaca ulaşamayabiliyor. Bu vakte kadar uygulanan pekçok deneyde düşük bütçeli reklamların epey etkin olmadığı gözlemlendi. Yani kitle elde etmek epey zor. Facebook video izlenme, zevk ve takipçi gibi hizmetler şayet sadece yeni kitle elde etmekle kalmıyor bunun yanı sıra keşfet gibi alanlarda dahi öne çıkmayı sağlıyor. Bu sayede kısa sürede bilindik olmak muhtemel duruma geliyor.

Bu sefer bütçe olarak mukayese uygulamak istiyoruz. Sosyal medya hizmetlerinden faydalanmak, Facebook’a destekçi olmaktan daha makul görülüyor. Çünkü sosyal medya hizmetleri elverişli fiyata yani çok para harcamadan derhal kitle kazandırmayı hedeflerken Facebook’ta tanıtım vermek gönderinin başka kullananlara sponsorlu bir şekilde görünmesini sağlıyor. Bu vaziyet düşük bütçeli sponsorluklarda pek işe yaramazken epey yüklü miktarda para sarf etmek gerekiyor. Bundan ötürü sosyal medya hizmetleri daha kârlı bir iş olmakta.

Özet geçmek gerek görülürse sosyal medya hizmetleri, hem kitle yönünden üstelik bütçe yönünden epey avantajlı doğrultu gibi görünüyor. Bu hususta karar kullanıcının. İster ikisini dener tarafını seçer ister en beğendiği hizmeti tercih edebilir.

Facebook’ta nasıl tanıtım verilir?
Facebook’ta tanıtım vermek talip bir kullanıcı ilk olarak sayfaya girip tanıtım olarak kullanılacak olan gönderiyi seçmeli yahut paylaşmaya başlamalı. Paylaşım işleminden sonra gönderinin üstüne gelerek gönderinin sağ alt evresinde bulunan “Gönderiyi Öne Çıkar” düğmesine basmalı. Bu buton, bir gönderinin tanıtım gayeli kullanılmasını sağlıyor.

Gönderiyi öne çıkarma ekranında pekçok prosedür yer alıyor. Sırayla gideceğiz. Öncelikle gaye kitlenin belirlenmesi gerekiyor. Hedef kitle her ne kadar belirlense de düşük bütçeyle bilindik olmak epey zor. Hedef kitle sekmesinde gaye kitle detayları bulunmaktadır. Kullanıcılar buradan ülke seçimi yapabilir, yaş sınırını belirleyebilir ve erkeklere yahut bayanlara yönelik bir gaye kitleyi belirleyebilir. Hedef kitle seçenekleri arasında sayfayı beğenen şahıslar ve sayfayı beğenen bireylerin arkadaşları gibi alternatifler de yer alıyor. Bu sayede ilave ayar yapmadan bu seçeneklerden de faydalanmak muhtemel oluyor.

Facebook sayfasında bir gönderi için tanıtım oluştururken bu menüde gaye kısmına dahi alaka göstermek gerekiyor. Hedef alanı otomatik bir şekilde yer alabilir. Kullanıcı isterse başka gaye seçeneklerini tercih edebiliyor. Bu seçeneklerden birisi daha çok iletişim alma adınayken öteki daha çok ileti alabilmek için bir iletişim tercihi. Kullanıcılar kendilerine uygun tercihi yapabilir.

Sponsorlu gönderi hazırlarken bu ekranda bulunan bir başka özellik buton olmakta. Bir kullanıcı sponsorlu tanıtım ile karşılaştığında bir buton ile karşılaşır. Bu düğmenin ne olacağını kullanıcı belirleyebiliyor. Bu buton seçeneklerinden birisi WhatsApp mesajı öteki ileti sevkıyat olarak bulunurken talip kullanıcılar düğmeyi tamamıyla kaldırabiliyor. Düğme özelliğinin alt evresinde bulunan karşılama mesajı, yeni kullanıcıları karşılamak için mühim bir ayrıntı olabiliyor.

Facebook’ta bulunan bir başka özellik şayet yakın vakitte gelen hususi tanıtım kategorisi olmakta. Bazı kullanıcılar yurttaşların haklarıyla ilgili, ekonominin haliyle ilgili yahut insanların sosyal haklarıyla ilgili tanıtımlar paylaşabilir. Bu tür politik tanıtımlar için hususi bir prosedür gerekiyor. Yani Facebook’ta politik tanıtım bölüşmek direkt olarak yapılmayan bir prosedür.

“Facebook’ta nasıl tanıtım verilir?” konumuzda gönderiyi öne çıkarma ekranında bulunan mesajlaşma programları sekmesinde Messenger ve WhatsApp yer alıyor. Sayfa sahibi ister Messenger ister WhatsApp programını seçerek kullanıcıları bu tarafa yönlendirebiliyor. Bu tamamıyla sayfanın arzusuna tabi bir vaziyet. Eğer Messenger seçilirse reklamı gören kullanıcılar mesajlaşma düğmesine tıkladığında Messenger’a yönlendirilirken WhatsApp olduğunda WhatsApp uygulamasına yönlendirme prosedürü gerçekleşecek.

Sayfada tanıtım verirken alt kısımda bulunan bir başka sekme zaman olmakta. Süre alanı bir reklamın kaç gün süresince gösterileceğini belirtir. Kullanıcılar zamanı istediği gibi ayarlayarak reklamın zamanını uzatabilir yahut kısaltabilir. Şunu belirtmekte yarar var ki tanıtım süresinin uzaması yahut kısalması bütçeyi etkilemiyor. Yalnızca reklamın günlük tahmini gösteriminin düşmesi yahut artması sağlanıyor. Gün adedi durağan bir bütçe ile artar şayet günlük görüntülenme düşerken gün adedi azalınca günlük görüntülenme yükseliyor.

Sürenin altında bütçe yer alıyor. Kullanıcı bu alandan bütçeyi istediği gibi arttırabiliyor ve düşürebiliyor. Bütçe arttıkça reklamın görüntülenme adedi dahi yükselir. Yani daha çok şahsa ulaşım muhtemel duruma gelir. Reklam verenler bütçe çubuğunu sürükleyerek istediği bütçeyi ayarlayabiliyor.

En alt sekmede çok sayıda ayar yer alıyor. Bunlardan birisi tanıtım alanları olmakta. Kullanıcılar reklamın nerede gözükeceğini belirleyebilir. Kullanıcılar ister Facebook ister Messenger ister Instagram’ı seçerek reklamları bu alanda gösterebilir. Reklam alanlarının altında Facebook pikseli yer alıyor. Bu özellik istatistiksel bilgiler ve rapor eder yayınlayan bir vasıta. En alt kısımda ödeme tekniği ve bakiye bulunmaktadır. Eğer bakiye yoksa ve tanıtım bu yolla paylaşılır şayet görüntülenme almayabilir. Bundan ötürü bakiye ilave etmek ve ardından gönderiyi öne çıkarmak gerekiyor. Kullanıcılar para ilave etme prosedürü yaparak ve ödeme yöntemini belirleyerek hesabına para ekleyebiliyor, tanıtım vermeye başlayabiliyor.

Facebook’ta tanıtım vermenin avantajları
“Facebook’ta nasıl tanıtım verilir?” sorusunu öğrenen kullanıcılar tanıtım vermenin nasıl avantajlarının olduğunu dahi merak edebiliyor. Daha evvela de belirttiğimiz gibi sosyal medya hizmetleri Facebook’a destekçi olmaktan yani Facebook’a tanıtım vermekten daha avantajlı olabiliyor. Tabii bu kullanıcının kararı. Kullanıcı hangisini istiyorsa onu tercih edebilir ve kendisine en doğru gelen hizmeti kullanabilir.

Facebook’ta tanıtım vermek daha çok kitleye erişim olanağı sunuyor. Verilen tanıtım gönderinin daha çok ziyaretçiye erişmesini sağlarken bunun yanı sıra zevk, yorum ve görüntülenme gibi iletişim oranlarının dahi artmasında tesirli olur. Bu vaziyet verilen reklamın estetikliğine ve görünüşüne tabi bir vaziyet.

Facebook’a destekçi olmanın sağladığı avantajlardan birisi de gaye kitleye ulaşma imkanının olduğundan ötürü daha net kitle elde etmek. Özellikle yüksek bütçeli tanıtımlar verenler bu kitlelere daha basit ulaşır, daha çok iletişim almaya başlayabilir. Kullanıcıların bu hususta yapması gereken tek prosedür reklamı hazırlarken ayarlardaki tercihleri özenle yapması, en doğru bütçeyi girmesi.