En bilindik meslek: Youtuberlık

En bilindik meslek: Youtuberlık


Son senelerde hayatımıza giren youtuber sözcüğü, sosyal medya platformlarından olan YouTube’a içerek yapan şahıslara verilen isimdir. Bu iş daha evvelce eğlence için yapılsa dahi YouTube'un çok çok aktif kullanıcıya sahip olmasıyla para kazandıran bir mecra durumuna gelmiştir. Bu sebeple bu programa içerik atan şahıslar bunu bir iş olarak benimsedikleri için yeni bir meslek oluşmuştur. Yeni meslek dalı olarak hayatımıza giren youtuber mesleği, ilk vakitlerde dalgaya alınan bir mevzu olsa dahi Youtube’un bu işi yapan bireylerin hayat standartlarını tamamıyla değiştirip ekstrem gösterişli bir hayat fırsatı sununca bilhassa gençler için bilindik bir meslek durumuna gelmiştir. Bu meslek dalında en mühim nokta takipçi sayısıdır. Amaç dikkat alımlı ve orijinal içerikler üreterek YouTube izleyicilerinin ilgisini çekmektir. Ancak insanların ilgisini çekecek kalitede paylaşım yaparak takipçinizi artırabiliriniz. Takipçi alarak abone sayınızı artırıp içeriklerinizin daha çok izlenmesini sağlayabilirsiniz.

YouTube için nasıl videolar çekilmektedir?

YouTube, çok geniş ve değişik içerikleri içeriğinde tutan bir sosyal medya uygulamasıdır. Bu sebepten ötürü youtube merkezinin, videoları kaldıracak kalitede özellikler taşımayan her video bu mecra üzerinden paylaşılabilir. Oldukça değişik alanlarda içerik oluşturularak video atılan bu aplikasyon için en çok eğlence kategorisinde videolar atılmaktadır. İnsanların yoğun ve yorucu hayat temposundan ötürü eğlenmeye gülmeye gereksinimi olduğu bu dönemlerde, YouTube içerikleri ilaç gibi gelmektedir. Bu sebepten ötürü eğlence bölümünde içerik izleme isteği çok olmasından YouTube için içerik meydana getiren şahıslar de en çok bu kategoriye yönelmektedir. Bir çok sayfa değişik bakış açılarıyla takipçilerini yahut onları izleyen kişileri eğlendirerek yüzlerinde gülümseme yaratacak içerikler oluşturmaya çalışmaktadır. Bu içerikler, içeriği yapan bireyin mizah anlayışına göre çok değişik kalitede olur. Buna misal verilecek olursa takipçisi ve gaye kitlesi çocuk olanların eğlence kategorisi üzerinden gerçekleştireceği videonun içeriği ile gaye kitlesi gençlerden meydana gelen bir sayfanın bu kategori üzerinden yayınlayacağı videonun içeriği tamamıyla değişik olur. İçerikleriniz ne kadar keyifli ve mevzu dahilinde olursa inanların o kadar ilgisini çeker. Dikkat çeken içerikler şayet izlenme ile beraber yeni aboneleri sayfanıza kazandırır.

Nasıl youtuber olabilirim?

Youtuber olmak için yapmanız gereken ilk şey bir YouTube kanalı açmaktır. YouTube kanalı açmak şayet bu süreçte atacağınız en basit adım olarak bilinmektedir. Çünkü işin zor alanı içerik geliştirmeye başlandığı zaman meydana çıkmaktadır. Kendinize ilişkin bir google hesabı ile YouTube uygulamasına girerek kolayca bir YouTube sayfası açabilirsiniz. Youtuber olmak için google'un hazırladığı bir yardım makalesi bulunmaktadır. Hesabınızı kurmaya başlarken bu makaleden yardım alabilmek çok daha akla yatkın olacaktır. Bu makale üzerinden gidecek olursanız akılda daimi ve muhtemel olduğu takdirde kısa ve öz isimler bulmanız tavsiye edilmektedir. İsminizin orijinal olması daha dikkat çekerek daha çok aboneye varmanıza yardım edecektir.

Youtuber olmak için işin teknik kısımlarını yukarda söyledik. İçerik üretme konusu ile ilgili şayet şahıslar belirledikleri mevzu üzerinden içerik üretmelidirler. Bu sayede belli bir alanda bir başarı yakalarsanız isminiz bir tanıtım durumuna gelebilir. Youtuber olma konusu ile ilgili başka en mühim nokta şayet abone sayınızdır. Abone adedinin yüksek olması, içeriklerin daha çok izlenmesine ve buna orantılı olarak kanal sahiplerinin daha çok para kazanmasını karşılamaktadır. Bu hususta şunu demek hatalı olmayacaktır ki YouTube için abone adedi her şeyden çok daha önemlidir. Takipçi alarak abone sayınızı yükseltip izlenmelerinizi artırabilirsiniz. Bu sayede video izlenimi neticesi para kazanı çok daha çok olacaktır.

YouTube para kazanmanın şartları

YouTube başlarda tamamıyla eğlence merkezli bir sayfa olsa dahi günümüzde bundan sonra yeni meslek dallarının meydana gelmesine niçin olup para kazandıran bir mecra durumuna gelmiştir. Fakat her çekilen videoya ve her hesaba para transferi olması muhtemel değil. Yani bu mecra üzerinden para kazanmak isteyenler için birtakım niteliklerin olması gereklidir. Bu nitelikler arasında ilk göze çarpan abone sayısıdır. YouTube aracılığı ile oluşturduğunuz içeriklerden para kazanmak istiyorsanız 30 bin ve üzeri abonenizin olması gereklidir. Bu kısımdan dahi anlayabileceğiniz gibi abone adedi her noktada epey ehemmiyet arz etmektedir. Yaptığı içerikler yardımıyla para kazanmak talip şahıslar takipçi adetlerini yükseltme konusu ile ilgili itina göstermelidir.

YouTube'daki en bilindik sayfalar

YouTube'un en bilindik sayfaları makyaj, zarafet ve moda üstüne açılan sayfalardır. Bu tür sayfaların bu kadar bilindik ve çok izlenmesini gerçekleştiren şey insanlardaki makyaj ve güzelliğe olan ilgiden sebeplenmektedir. Makyaj üstüne açılan sayfaların anne hedefi çok sayıda makyaj ürünü kullanarak çok değişik makyajlar yapmaktır. Bu uygulanan iş malzemeleri şahıslara tanıtmak ve onlara bu ürünleri almadan evvela tecrübesini yapan şahıs tarafında ön bilgi vermektir. Bunun beraberinde bu kanallar makyajınızı daha iyi göstermek hedefiyle ufak makyaj tüyoları dahi vermektedir. Güzellik üstüne açık olan YouTube sayfaları şayet değişik noktalardan öneriler de bulunmaktadır. Bu hususta göze en çok çarpan şayet naturel ürünlerle uygulanan maskelerin cilde çok olan yararları üstüne çekilen içeriklerdir.

Modayı ve kıyafetleri esas alarak içerik yapan sayfaların esas prensibi şayet yeni tarzları yahut yeni çıkan trend parçaları değişik değişik kombinleyerek insanlara tarz yaratma konusu ile ilgili düşünce vermektir.

YouTube hangi nitelikteki videoları yayından kaldırır?

YouTube'un kanallarda bulunan videoları yayından kaldırması nerdeyse her YouTube içerik üretişçisinin asgari bir kere başına gelmiş bir haldir. Yayından kaldırılan videoların akıllara gelen ilk sebebi telif hakkıdır. Telif hakkı sebebiyle oluşturup programa yüklendiğiniz içerikler bir süre sonra yayından kaldırılabilir. YouTube, politikalarında bu hali belirtmiştir. Telif hakkı sebebi ile video kaldırılmasında başkalarına ilişkin içerikleri kendi videonuzda kullanmanız niçin gösterilmektedir. Başkalarına ilişkin olan şeyler musiki, video, görsel yahut poster gibi çok değişik alanlarda karşınıza çıkabilir. Bu sebepten ötürü içerik üreteceğiniz vakte videonuzda, video yahut musiki gibi telife mevzu olacak içeriklerden yalnızca şahsınıza ilişkin olanları kullanmanız gereklidir. Eğer çoğu kere kere değişik bireylerin meydana getirdiği içerikleri videolarınızda kullanırsanız telifler devam eder ve ağdınız üç telif hakkı ihtarı neticesi kanalınızın tamamıyla kapanmasına niçin olabilirsiniz.

Sosyal medyada iş birlikleri

Sosyal medya mecraları, son senelerde aşağı yukarı her bireyin severek kullandığı uygumlalar durumuna gelmiştir. Teknoloji ve internetin bu kadar gelişerek hayatımızın odak noktası durumuna gelmesi yeni sosyal ortamlarımızı dahi tamamıyla değiştirmiştir. Artık sosyalleştiğimiz, yeni dostlar edindiğimiz yer bu programlar olmuştur. Aktif sosyal medya kullanıcıları, günlerin mühim ölçüsünü bu sitelerde geçirmekte, arkadaşlarıyla iletişim yaratmaktadırlar. Sosyal medyada bu kadar zaman geçirilmesi, bu uygulamaların malta eriği düzeninde firmaların kolaylıkla gaye kitlesini belirleyeceği tanıtım sahası durumuna getirmiştir.

Sosyal medya platformlarının tanıtım konusu ile ilgili epey tesirli bir duruma gelmesi firmaların sosyal medyada meşhur şahıslarla beraber çalışmaya itmiştir. Bu iş birliklerinin oluşması için hesapların abone sayıları epey önemlidir. Ne kadar çok aboneye sahipseniz o kadar çok şahsa seslenme edeceğiniz manasına gelir. Bu vaziyet sebebiyle pekçok şahıs ve firmayla tanıtım ve iş birliği yapabilirsiniz.